понеділок, 21 січня 2019 р.

СЛОВНИК (А)



Словник (Ч-Ш-Щ-Ю-Я)

А

Абе́лія щиткова – Abelia corimbosa, кущ заввишки 3-4 м, який цвіте у травні-червні рожевувато-білими суцвіттями.

Абути́льон – Abutilon, кімнатний клен, квітки білі, жовті, рожеві, червоні на взір дзвоників. Цвіте у квітні-вересні.

Абшито́ваний – звільнений з війська в запас.

Авло́мський коньяк – коньяк, вирощуваний на виноградних плянтаціях коло міста Авлома у Сервійській провінції.

Авра́н – Gratiola officinalis, багаторічне зело (родина ранникових) зі сторчовим гіллястим стеблом заввишки 15-40 см, лянцетними листочками і біло-жовтавими квітками; отруйне.

Аврео́ля – ореол, променисте коло, сяйво навкруг голови Бога, святого (німб); атмосфера слави, успіху, пошани і т. ин. навколо кого-небудь (слава); світляне коло, яке оточує що-небудь на темному тлі; світляна смуга на неґативі навколо яскраво освітлених предметів, у яких зникають контури зображення; яскраве біле сяйво навколо сонця, місяця, яскравих зірок; ще також особлива прикраса на руку, ногу, шию чи голову на взір кільця чи вінчика.

Аври́нія скельна – Aurinia saxatilis, півкущики заввишки 10-30см, цвіте як тільки стане сніг з квітня до травня, рясні маленькі жовті квіточки, росте на освітлених сонцем камянистих місцях, але не в горах.

Аґа́ва – Agaveaceae sisalana, багаторічна безстеблова з мясистими шпичакуватими листками на взір розетки тропічна й субтропічна рослина заввишки до 10 м. Цвіте великими гарними жовтими квітками. Виготовляють сизаль – дуже міцне волокно на линви, неводи тощо, яке тривке до гниття.

Аґа́т – художньо-декоративний камінь усяких кольорів; характерна для нього концентрична або плоско-паралельна смугастість; виготовляють вазочки, колодочки (руківя) ножів, видельців тощо.

Аґа́тис великолистковий – Agathis macrophylla, глицеве дерево у Південній Америці заввишки до 70 м і завтовшки до 3 м з широкою кроною; глицю має у формі листків завдовжки 15-18 см і завширшки 6 см, які опадають; молоді листочки мякі, червоняві, потім вони стають темно-зеленими і шкірястим, можуть мати еліптичну, широколянцетну, подовгасту та яйцювату форми; дерево також скидає нижні гілки; шишки має круглі, завбільшки 6-15 см; деревина дуже гматка (елястична), має мало сучків і гарний колір (від жовтяво-білого до золотаво-брунатного); цінується у вітрильному кораблебудованні, бондарстві, меблярстві; особливо цінним є аґатіс новозеляндський, деревина якого не пошкоджується шашелем.

Аґра́фка – шпилька, яка застібається.

А́ґрус – Grossularia, ґарґа́чок.

Адама́шок – ґатунок шовкової тканини.

Аеро́н – стоп глинцю, міди, силіцію та літію; дуже легкий метал.

Аза́лія – Rhododendron simsii, невисокий листопадний кущ, який рясно цвіте білими, рожевими, червоними, бузковими, темно-лільовими квітками, під якими устіль ховаються листки. Цвіте продовж двох місяців. Походить з Китаю. Є ще азалія японська (Rhododendron obtusum).

Азими́на трилопатева – Asimina triloba, бананове дерево, листопадне дерево з пірамідальною кроною, росте повільно, сягає 6-7 метрів, листя овально-довгасте, зелене, квіти червоно-фіолетові до 4 см, зацвітає навесні до розпускання листя, плоди довгасті овальні з дуже солодкою мякоттю.

Áїр звичайний – Acorus calamus, татарське зілля, багаторічне зело заввишки 80-125 см з характерним сильним запахом, горизонтальним грубим стелюховим кореневищем і зеленими довгими мечуватими листками.

Айва́ довгаста – Cydonia oblonga, дерево до 8 м заввишки, квітки білі, рожевуваті; цвіте в травні.

Айкині́т – рідкісний камінь оливяно-сірого кольору з металевим блиском.

Айов́ан духмяний – Trachysperum ammi, ажгон, рослина з родини зонтичних, цвіте білими квіточками, росте в теплих краях, використовується як прянощі.

А́йстра однорічна – Aster, однорічна кущиста рослина, заввишки від 20 до 80 см., квітки великі на взір кошиків, бувають стріпчасті, забарвлення найрозмаїтіше – від білого до темно-червоного і темно-фіолетового. Цвіте з липня до пізньої осени.

Акантоли́пія - Acantholippia hastulata, невисокий кущ до 150 см з дрібними листочками, цвіте білими квітками, трапляється в горах до 3 тис метрів.

Ака́ція біла – Robinia pseudoacacia, робінія, дерево заввишки до 30 м з білими, дуже пахучими, зібраними в повислі китиці квітками; цвіте в травні-червні.

Аквамари́н – коштовний камінь, колір блідо-блакитний, небесно-блакитний, зеленувато-блакитний.


Аквамари́новий — блідо-блакитний, небесно-блакитний, зеленувато-блакитний. Колір аквамарину, коштовного каменя, що є ріжновидом берилу.

Аконі́т дібровний – Aconitum nemorosum, вовкобій, вовчий корінь, борець, багаторічна рослина. Стебла сторчові заввишки 1-1,5 м, листки великі пальчасто-роздільні, квітки фіолетові, сині або жовті на взір шолома, неправильні, зібрані в суцвіття. Дуже отруйний, спричиняє зупинку дихання. Виготовляють отруту проти вовків та инших хижаків.

Аку́ла гігантська – Cetorhinus blainville.

Алізари́новий – червоно-фіолетовий, рожевий.

Ало́е – Aloe arborescens, столітник, сабур.

Алтаба́с – парча́, суцільно заткана срібними нитками.

А́льба – строфічний вірш про розставання вранці закоханих.

Альбатро́с мандрівний – Diomedeidae exulans, великий морський птах з розмахом крил до 4-х метрів; оперення біле, лише кінчики крил чорні; може годинами ширяти в повітрі, проводжаючи кораблі; гніздиться в Антарктиді.

Альґаро́бо - Prosopis pallida, вид прозопісу, кущ плодоносить бобами в стручках, росте в сьєрі Перу.

Алько́в – заглибина в стіні для ліжка із занавіскою.

Альманди́новий – темно-вишневий, ріжновид ґраната.

Амади́на – Lonchura malacca, невелика пташка з коротким грубим дзьобом, брунатними крильми та хвостом, чорною головою та білими грудьми.

Амара́нт – Amaranthus, щириця, багаторічне зело, з якого виготовляють рожево-червону з фіолетовим відтінком (т.зв. амарантову) фарбу.

А́мбра – воскувата запашна речовина з кишечника китів, яка використовується у парфумерії. Пахощі, парфуми, одекольон, кольонська вода.

Амети́ст – хуложньо-декоративний камінь, фіолетовий і аж до блідо-червоняво-фіолетового; виготовляють намиста, фіґурки тощо.

Амети́стовий — фіолетовий й аж до блідо-червонувато-фіолетового.

Амо́к – омма́ка, розмай-зілля, дуже міцний рум з мишачої тростини, вирощуваної на півострові Митридаті. Етимологія слова не ясна.

Амо́рфа каліфорнійська – Amorpha californica, кущ заввишки до 2 м, посуховитривала, росте на Півночі Мексики і в Південних штатах США.

Анана́с – Ananas, багаторічне зело з дуже коротким стеблом та розеткою колючих, зубчастих, видовжених і мечуватих листків завдовжки до півтора метра; кожна рослина має одну квітконосу з лільовими, білими або пурпуровими малодекоративними квітами, зібраними у колосувате суцвіття.

Ана́то – ореля́на, червоно-помаранчева фарба, яку виготовляють з бі́кси (Bixa orellana).

Андара́к – спідниця із смугастої вовняної домотканої тканини (андараку), зазвичай червоної. Оздоблена в поділках вишивкою.

Анемо́на дібровна – Anemone nemorosa, зело заввишки 10-20 см; зацвітає через два-три тижні, як зійде сніг; квітки шестипелюсткові, досить великі, білі; рослина отруйна.

Антимо́н – сти́бій, сурьма(рос.), чорна фарба на брови, вуса.

Анча́р – Antiaris toxicaria, вічнозелений кущ або невелике дерево з родини шовковицевих. Має круглясту крону, вкриту листками, які ніколи не опадають. Випари анчара отруйні.

Ара́лія манчжурська – Аaralia mandshurica, дерево до 12 м, всіяне на стовбурі міцними довгими колючками; листки тричі перистоскладні завдовжки до 100 см.

Ара́хіс – Arachis hipogaea, земляний горіх, однорічне, багате на олію зело з лежачими стеблами та жовтими квіточками.

Арґо́нія — Dahlia pinnata, жоржина, ґеорґіня, арґонія, сягає до 2,5 м. Забарвлення ріжне, за винятком блакитного, синього й чорного. Цвіте з кінця липня до заморозків. У відкритому ґрунті не зимує.

Аристоло́хієва кислота – токсична речовина, яка міститься в кірказоні, ліяні, яка росте на гірських схилах та вологих долинах Китаю.

Аркебу́за – півгаківниця, коротка гаківниця, ґнотова рушниця, заряджувана з цівки.

А́рмія імператорська – найбільша військова одиниця в Діямантовій імперії, складається з 30 леґіонів (30000 леґіонерів).

А́рмія королівська – найбільша військова одиниця в Королівстві Північної Землі, 14 дивізій (28000 солдатів).

Аро́нія чорноплідна – Aronia melanocarpa, кущ до 3 м заввишки. Квітки білі, зібрані в суцвіття; цвіте в травні-червні; плоди чорні, солодкі дозрівають у серпні-вересні.

Арти́ш – Juniperus sabina, ялівець козацький, вічнозелений кущ з нахиленим стовбуром до 4 м заввишки і лускуватим листям.

Арха́р – Ovis ammon, гірський баран, найбільший з цього роду тварин (завдовжки до 2 м), живе в горах на висоті 1300 – 6100 м н.р.м.

Асафе́та – асафетида, затужавілий сік (молочко) кореня феру́лі (Ferula scorodosma). Ліки на нюхання.

А́спідний – чорно-попелястий, який має колір ґрифелю, чорний.

Асти́льба – Astilbe, цвіте великими темно-рожевими буйними мітлицями в червні-липні.

Атавка́рія – величезна синя качка; несе яйця синюватого кольору. Етимологія слова не ясна.

Атедро́н королівський – військова одиниця із двадцяти солдатів.

Атла́с – досить тонка лискуча і гладенька з лиця шовкова тканина на сукні та плаття.

Ахо́тас – аjotas (з мови кечва), сандалі індіянців Перу.

Аче́й – чей, чень, може, може-таки, можливо, може бути.

Немає коментарів:

Дописати коментар